Sista året på högstadiet – och så mycket viktigare saker än nationella prov!
Stella har en tydlig plan för sitt sista år på högstadiet. Det ska bli roadtrips, fester, kärlek, nytt hår och ett gymnasieval som känns helt rätt. Men livet har förstås en tendens att komma emellan!
Tillsammans med bästa vännen Millis och datorgeniet Edvin kastar sig Stella in i ett händelserikt år med allt från gymnasiebesök till luciaval – trots att hon inte ens kan sjunga. Och mitt bland vänskapsdraman, förälskelser och pinsamma situationer väntar också en hel del skolstress.
En rapp, rolig och träffsäker berättelse om vänskap, kärlek och förväntningar inför framtiden. Med korta kapitel, högt tempo och massor av igenkänning är det här en bok för alla som vet att livet på högstadiet är så mycket mer än prov och betyg.
Sarah Tillman arbetar som lärare i svenska och SO på högstadiet. Detta är hennes debutbok.