Nominerad till Augustpriset 2025
Hur låter grodan i Clara Dackenbergs eleganta flört med det medeltida bestiariet? Ja, inte är det Kvack! Med bläddringen som motor bjuder denna interaktiva bilderbok in till kittlande fyndig överraskningslek där komik och dramatik gömmer sig i bilddetaljerna. Faktauppror och läcker konstupplevelse i ett och samma paket. Juryns motivering
Vem vet hur grodan, blåsfisken och sniglarna låter? Vad säger skogsmusen och den jättestora tigern? Och när humlan nyser, vilket ljud ekar över skogen då?
Att gissa rätt är klurigare än du tror! För i Clara Dackenbergs fnissiga bestiarium finns bara överraskande läten.
Hur låter djuren? är en färgstark, rolig och ljuvligt ljudlig bok att läsa högt om och om igen!
"Clara Dackenbergs burleskt läckra Hur låter djuren? är en dyrgrip att leva länge med och sedan ställa i finhyllan." Barnboksportalen
Clara Dackenberg är barnboksillustratör och konstnär. Hon har nominerats till Augustpriset, Elsa Beskow-plaketten liksom Runeberg Junior och belönats med Ilon Wiklands stipendium. Hur låter djuren? är den första bok som hon både skrivit och illustrerat.